استفاده از بادیگارد یا محافظ شخصی ازجمله مواردی است که در قشر معدودی از مردم ازجمله مدیران و افراد مشهور، ثروتمندان و… در حال گسترش است. برای بسیاری از مدیران برجسته و افراد نخبه، استخدام و تأمین نیروی محافظ شخصی در برابر انواع حوادث غیرمترقبه لازم و ضروری است.

استفاده از بادیگاردهای آموزش‌ دیده می‌ تواند حافظ سلامتی اشخاص مهم در برابر حوادث باشد و وجود آنها می‌تواند آرامش خاطر را برای آن شخص به همراه داشته باشد. در برخی از شهرها به‌خصوص شهرهای بزرگ ازجمله تهران، استخدام بادیگاردها با دلایل مختلفی صورت می‌ گیرد و دلایل زیادی برای انجام آن وجود دارد.

به‌ طورکلی استفاده از محافظان آموزش‌دیده تنها به برای افراد مشهور نیست و تمامی افرادی که به شیوه‌ های گوناگون اسم و رسمی برای خود رقم زده‌ اند باید به استخدام محافظان شخصی روی بیاورند.

بادیگارد و محافظ شخصی

به چه کسی بادیگارد می‌گویند؟

به شخصی حرفه‌ ای و آموزش‌ دیده که به‌ منظور حفاظت از جان و مال اشخاص در برابر خطرات و تهدیدات به کار گرفته می‌شود، بادیگارد می‌ گویند. این افراد دوره‌ های سختی را گذرانده‌ اند تا با اطمینان بتوانند به ارائه خدمات امنیتی بپردازند و تأمین‌کننده محیطی امن برای کارفرمای خود باشند.

این افراد با آموزش‌ هایی که دیده‌ اند قادر هستند خطرات قریب‌ الوقوع را حس کرده و برای رفع کردن آن از مناسب‌ ترین مسیرهای امن به‌ منظور دورشدن از شرایط خطرناک، استفاده کنند.

وظایف یک بادیگارد

ایجاد امنیت و برقراری آرامش، مهم‌ ترین وظیفه محافظ شخصی است. علاوه بر ایجاد امنیت، وظایف دیگری بر دوش آنها نیز می‌باشد. یک محافظ باید پیش از عزیمت به منطقه موردنظر، به بررسی منطقه پرداخته تا احتمالات وقوع حادثه را ارزیابی کند.

چنین اشخاصی معمولاً زودتر از موعد به انجام تحقیقات لازم می‌ پردازند تا در صورت وجود مناطق جدید، از امن‌ ترین مسیر برای رفتن استفاده کنند.

رانندگی کردن از دیگر وظایف محافظان شخصی است. در بسیاری از موارد آنها به اسکورت شما اقدام کرده و رانندگی خودرو را به دیگری محول می‌ کنند. با این کار به‌ راحتی می‌توانند حتی در حین حرکت به بررسی منطقه و ورودی‌ های آن پرداخته تا خطرات احتمالی را به‌موقع رفع نمایند.

چه کسانی از بادیگارد استفاده می‌کنند؟

بعضی از افراد مهم تصور می‌ کنند که بدون داشتن محافظ شخصی می‌ توانند وظایف خود را به‌خوبی انجام داده و به‌ تنهایی از پس مشکلات و تهدیدات برمی‌ آیند. آنها معتقد هستند که وجود افراد محافظ تنها باعث جلب‌ توجه به آنها می‌ شوند.

بسیاری دیگر از افراد تصور می‌ کنند برقراری شرایط لازم برای حفاظت فیزیکی از آن‌ ها ضروری است و با وجود محافظان شخصی است که می‌ توانند به‌ راحتی به انجام کارهای خود بپردازند.

دیدگاه‌ها و انگیزه‌ ها برای استخدام محافظان شخصی در بین افراد مختلف، متفاوت است. آن دسته از افرادی که به استخدام بادیگارد روی می‌ آورند مهم‌ترین دلیلشان، محافظت از جان و اموالشان در برابر خطرهای گوناگون است.

به‌طورکلی، 3 دسته از افراد به استخدام کردن محافظان شخصی اقدام می‌کنند که در ادامه آنهارا معرفی میکنیم.

  • کسانی که به کشور های پرخطر سفر می‌ کنند

اگر افراد به کشورهایی که از امنیت پایینی برخوردارند سفر کنند، این سفر ممکن است خطراتی برای آن‌ ها به همراه داشته باشد.

معمولاً در اینگونه از کشورها، تعداد افراد شرور زیاد است که آن‌ها گردشگران، سرمایه‌گذاران و مسافران خارجی را زیر نظر می‌ گیرند و سعی می‌ کنند در زمان مناسب با تهدیدکردن مسافران، از آن‌ها باج بگیرند.

 چنانچه سفر به این کشورها ضرورت داشته باشد، بهتر است که از بادیگارد در این سفرها استفاده شود تا با کمک محافظان شخصی بتوان امنیت را در سفر ایجاد کرد.

همچنین اگر میزبان مهمان خارجی هستید و محافظت از او برایتان اهمیت دارد، می‌ توانید با مؤسسه حفاظتی و مراقبتی حامی نظم امنیت گستر مشورت کرده تا با استخدام کردن محافظان شخصی، امنیت را برای مهمان خود برقرار نمایید.

  • ثروتمندان

امروزه برخی از افراد ثروتمند، مدیران مالی برجسته و مدیران شرکت‌ ها که هدف عمده سارقان هستند، برای آنکه دغدغه امنیتی نداشته باشند و با آرامش و تمرکز بیشتر به کارهای خود مشغول باشند، اقدام به جذب چند نفر محافظ شخصی می‌ کنند تا با وجود آن‌ها بتوانند امنیت خود را تضمین نمایند.

این افراد هرساله مجبور هستند به رویدادهای مهم مختلفی بروند و برای این کار نیاز است از میان مردم ناشناس زیادی عبور بکنند، در چنین شرایطی شناخت دشمن و تفکیک آن‌ها از مردم بی‌خطر بسیار سخت می‌ شود.

برای آنکه بتوانند احتمال خطر را به حداقل مقدار خود برسانند لازم است از مشاوره حفاظتی بهره‌ مند شوند و بادیگارد استخدام نمایند.

  • مدیران ارشد و رده‌ بالای شرکت‌ ها

گاهی اوقات افرادی که از محل کار خود اخراج می‌ شوند، اقدام به تهدید مدیران آن شرکت می‌ کنند. آن دسته از مدیران شرکت‌ ها که از موقعیت شغلی و اقتصادی قابل‌توجهی برخوردارند، برای آنکه در دام خطرها و افراد تهدیدکننده نیفتند، بهتر است از محافظ شخصی استفاده نمایند.

از این طریق می‌ توان ضمن برقرار کردن امنیت در محل کار، از ایجاد ناامنی در زندگی شخصی نیز جلوگیری کرد.

  • افراد مشهور

یک گروه دیگر از افرادی که بهتر است از بادیگارد استفاده کنند، افراد مشهور یا سلبریتی‌ ها هستند. ازآنجائی‌که سلبریتی‌ ها از طرفداران زیادی برخوردارند و در مواقع مختلف مانند گشت‌ و گذار به خیابان‌ ها می‌ روند ممکن است با جمع کثیری از هوادارن خود روبه‌ رو شوند که برای گرفتن عکس و امضای یادگاری دور او جمع می‌ شوند.

 گاهی اوقات ممکن است خرابکارانی درمیان طرفداران سلبریتی‌ها باشند که سعی کنند با انجام برخی از کارها به ایجاد مزاحمت و اذیت و آزار برای او بپردازند. در چنین مواقعی استفاده از محافظان شخصی می‌ تواند یک راه‌حل مطمئن برای برقراری آرامش و امنیت افراد مشهور یا سلبریتی قلمداد شود.

در این بخش به معرفی 4 گروه از افراد که به بادیگارد احتیاج دارند پرداخته شد. نکته قابل‌ توجهی که دررابطه‌با محافظان شخصی وجود دارد این است که استفاده از این افراد تنها محدود به موارد گفته‌ شده در بالا نیست بلکه در بسیاری از جاهای دیگر مانند نمایشگاه‌ های مختلف که برگزاری بی‌خطر آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است، تأمین نیروی محافظ شخصی به‌منظور حراست نمایشگاه، یک کار لازم و ضروری است.

بادیگارد و محافظ شخصی