نگهبان نمایشگاه: امرزه و با افزایش پیشرفت‌ ­‌ها در زمینه‌های مختلف فناوری، اطلاعاتی و … نمایشگاه ها علاوه بر وظیفه عرضه ابزارآلات متفاوت و متنوع از نقش ­های گسترده‌ تری نیز برخوردار شده‌ اند.

نکته جالب تر اینکه با افزایش روند پیشرفت در نوع و مدل نمایشگاه­ ها و همچنین افزایش بازدهی و راندمان آنها نیز ناگزیر افراد بیشتری در حوزه‌ های مختلف نمایشگاهی مانند مدیریت نمایشگاه، بخش فنی نمایشگاه، نظافت نمایشگاه، حراست نمایشگاه، نگهبان نمایشگاه و … مشغول به خدمت می‌شوند.

نمایشگاه­ های محلی، نمایشگاه ­های ملی،نمایشگاه ­های منطقه‌ ای، نمایشگاه ­های بین‌ المللی عمومی، نمایشگاه بین‌ المللی تخصصی و … تنها چندین نمونه از صدها نمایشگاه موجود می باشد که هرساله در نقاط مختلف جهان با انبوهی از بازدیدکنندگان برگزار می‌ شوند.

البته ناگفته نماند سالیان درازی است که افراد برای تبلیغ کالاها وهمچنین اطلاع رسانی در خصوص جدیدترین ابزارآلات و متدهای خود به طور گسترده‌ ای از نمایشگاه­ ها استفاده می ­نمایند تا بدین ترتیب، برترین و بهترین ایده‌ ها و محصولات خود را در معرض دید متخصصان و همچنین خریداران حوزه‌ های مربوط به خود قرار دهند. در هر صورت همانطور که در مطالب بالا نیز به آن اشاره نمودیم برای راه‌اندازی یک نمایشگاه نیاز به مشاغل مختلف و همچنین وابسته به موضوع نمایشگاه می‌باشد. نگهبان نمایشگاه یا همان حراست نمایشگاه شغلی است که در ادامه قصد داریم اندکی به آن بپردازیم. با ما همراه شوید.

حراست نمایشگاه

مامور حراست نمایشگاه:

افراد نگهبان و یا حراست درواقع گروهی از افراد آموزش‌دیده هستند که برای حفاظت از اماکن، شرکت ها، سازمان‌ها و همچنین مکان‌های تجاری و غیره جذب این مجموعه‌ ها می‌گردند تا بدین نحو و توسط این افراد امنیت این مکان‌ها به طور کامل تامین گردد.

تفاوت شغل نگهبانی با شغل حراست

اگر بخواهیم به طورمختصر شغل نگهبانی را با شغل حراست مقایسه کنیم بهتر است اینگونه بیان نماییم که نگهبانی شغلی کلی بوده اما شغل حراست جزئی از آن میباشد که خود مستلزم داشتن مجموعه‌ ای از تخصص‌ ها و مهارت‌ های بالا و پیچیده می‌ باشد. اما آنچه واقعیت امر است ذکر این مطلب می‌باشد که شغل نگهبانی یا حراست در تمامی زمینه‌ های شغلی بسیار مهم و اساسی بوده تا جاییکه حفظ امنیت جان و مال انسانها هدف نهایی و اساسی آن بوده است.

حراست نمایشگاه
حراست نمایشگاه

ضرورت وجود حراست و نگهبان نمایشگاه:

اگر بخواهیم به یکی از موارد مهم وکاربردی در حوزه‌ ی نمایشگاه‌ ها اشاره داشته باشیم می‌ توان به مبحث نگهبان نمایشگاه و همچنین حراست نمایشگاه بپردازیم.

شاید تصور بسیاری از ما درمورد وظایف افراد نگهبان و یا حراست نمایشگاه این باشد که تنها ورود و خروج سایر افراد را نظارت یا کنترل مینمایند. ولی حقیقت امر این است که به خصوص درمحیط‌های نمایشگاهی موضوع تنها به این موارد محدود نمیگردد.

درواقع اهمیت موضوع زمانی آشکار میگردد که توجه نماییم در اکثر مواقع نمایشگاه‌ ها برای بسیاری از افراد سوء استفاده‌گر، محیطی مناسب جهت اعمالی چون سرقت و ایجاد مزاحمت برای الباقی افراد تلقی گردد. در این شرایط میزان اهمیت بالای کار نگهبان و حراست نمایشگاه در برقراری و همچنین حفظ نمودن امنیت محیط نمایشگاه بیش از پیش خود را نشان می‌دهد.

مجموعه وظایف مامور حراست نمایشگاه:

اصولا” در محل برگزاری نمایشگاه نگهبان و یا حراست نمایشگاه دارای وظایف ازپیش تعیین شده‌ ای به قرار زیر می‌ باشد:

 • برقراری امنیت و حفظ آن در محدوده‌ ی داخل و خارج نمایشگاه و همچنین سایر نقاط مرتبط با آن
 • نظارت جامع و کامل بر تردد افراد وهمچنین ورود و خروج اشیا، اتومبیل‌ها و … از محوطه مربوط به نمایشگاه.
 • بازدیدهای مکرر و منظم از دیگر نقاط نمایشگاه و ایجاد و حفظ امنیت در تمامی نقاط نمایشگاه.
 • خارج نمودن افراد خاطی و همچنین افراد برهم زننده‌ ی نظم وامنیت در نمایشگاه.
 • ایجاد واکنش‌های تند و سریع درهنگام موارد اورژانسی و از پیش تعیین نشده.
 • کمک و راهنمایی به افراد تازه وارد درمحیط‌ های نمایشگاهی.
 • ارائه‌ ی گزارش کار از اقدامات انجام شده و همچنین مشکلات پیش آمده به واحد مدیریت نمایشگاه.
 •  بازدیدهای مرتب از موارد امنیتی ازجمله دوربین‌های مداربسته و غیره.
 • آشنایی کامل با قوانین وضع شده در نمایشگاه و همچنین عمل به آن دستورالعمل‌ ها.

البته مواردی که به آنها اشاره شد علاوه بر حراست نمایشگاه تقریبا وظایف مشترک اکثر ماموران حراست و نگهبان در بخش‌های دیگر نیز می‌باشد.

نگهبان نمایشگاه

مهارت‌های لازم برای شغل حراست نمایشگاه:

همانگونه که در بالا نیز ذکر شد مامورین حراست برای پذیرفته شدن در این شغل باید دارای پاره‌ ای از مهارت‌ها بوده باشند که در ادامه به چندین مورد از آنها میپردازیم.

1-برخورداری از روابط اجتماعی بالا و قوی‌ و همچنین داشتن مهارت‌های بالای گفتاری:

درواقع نگهبان یا حراست نمایشگاه با داشتن روابط بالای اجتماعی و کلامی در هنگام معاشرت و گفتگو با مردم و سایر افراد حاضر در نمایشگاه میتواند در شغل خود بسیار موفق‌تر عمل نماید.

2-داشتن توان و قدرت جسمانی تقریبا بالا:

داشتن توان جسمانی بالا و قدرت تاب‌آوری زیاد برای حراست یا نگهبان نمایشگاه از مولفه‌های لازم و ضروری این شغل می‌باشد چراکه در اکثر اوقات افراد شاغل در شغل حراست ناگزیر به قدم زدن و ایستادن آن هم برای زمانهای طولانی و همچنین گشت‌زنی‌های بسیار هستند، البته گاهی اوقات نیز باید تجهیزات و وسایل‌های باوزن تقریبا بالا را جابجا و حمل نمایند.

3-داشتن مهارت برای انجام چندین کار به شکل همزمان:

این ویژگی از شاخصه‌ های برجسته و ممتاز یک حراست نمایشگاه تلقی میگردد تا آنجا که به طور مثال در هنگام پاسخ به تماس‌ها و تلفنها قادر به چک نمودن دوربین ها و یا سایر کارهای پیش آمده نیز باشند.

4-توانایی نوشتن گزارش روز از اتفاقات و مجموعه اقدامات انجام گرفته یکی از موارد مهم در شغل حراست نوشتن گزارش از وقایع رخ داده و همچنین اقدامات انجام‌ گرفته و ارائه آن به واحد مربوطه می باشد.

در هر صورت تمامی مامورین حراستی در بخش های مختلف به طور کلی دارای اعمال و شرح وظایف تقریبا مشابهی هستند که در جزئیات ماجرا و همچنین بسته به محیط کاری خود دارای تفاوت‌هایی جزئی می باشند.

برای اطلاع در خصوص شغل حراست و نگهبانی در سایر مجموعه‌ها میتوان به مطالب ارائه شده در بخش حراست پاساژ، حراست ورزشگاه و همچنین نگهبان شهرک و نگهبان مجتمع مسکونی مراجعه نمایید.

همچنین از دیگر مجموعه‌ های جذب نیروی حراست میتوان به موسسه حفاظتی و مراقبتی حامی نظم امنیت گستر برای انجام حفاظت فیزیکی و یا حتی مشاوره حفاظتی اشاره نمود که در صورت تمایل میتوان به مطالعه مطالب مربوط به آنها پرداخت. همچنین این مجموعه به تامین نیروی محافظ شخصی هم میپردازد که میتوانی در این مورد اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

سوالات متداول

 • علت نیاز به حضور نگهبان نمایشگاه چیست؟

نیروی نگهبان و حراست نمایشگاه علاوه بر کنترل رفت و آمد افراد، باید مراقب باشند تا سارقان نتوانند به اموال مردم دستبرد بزنند.

 • نیروی حراست نمایشگاه چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

داشتن روابط عمومی قوی، دارا بودن توان و قوای جسمی بالا، حواس جمع بودن و اداره کردن چند کار به طور همزمان، داشتن سرعت عمل بالا در مواجهه با مشکل و…

 • چطور میتوانیم نیروی حراست نمایشگاه استخدام کنیم؟

موسسه حفاظتی و مراقبتی حامی نظم امنیت گستر می تواند نیروهای زبده و آموزش دیده برای حراست و نگهبانی انواع نمایشگاه ها را به محل برگزاری اعزام نماید و امنیت آن نمایشگاه را تحت نظر بگیرد.