بیمارستان یکی از مکان‌ هایی است که در همه شهر ها و مناطق وجود دارد و در هر کشوری از افرادی به عنوان نگهبان بیمارستان استفاده می‌کنند که وظایفی را به عهده دارند. نگهبان بیمارستان باید فردی شجاع، صبور، باهوش، باحوصله و خوش‌ اخلاق و… باشد تا بتواند شغل خود را به‌ درستی انجام دهد و وظایف نگهبانان به چند دسته تقسیم می‌شود.

بیمارستان مکانی برای درمان و مراقبت از بیماران است و از بخش‌ های مختلفی تشکیل می‌شود و گاهی اوقات یک بیمارستان دارای چندین ورودی است که نیاز است در هریک از آن‌ها یک نگهبان حضور داشته باشد و بخش‌ های مختلف را امن کند.

نگهبان بیمارستان کیست؟

نگهبان بیمارستان در ورودی بیمارستان و درون یک کانکس یا اتاقک قرار می‌گیرد و باید عبور و مرور افراد را زیر نظر بگیرد و گاهی اوقات لازم است یک نگهبان دقت خود را بسیار بالا برده تا امنیت بیمارستان حفظ شود و بتواند تصویر چهره‌ ها را تا حدی درون ذهن خود نگه دارد زیرا گاهی اوقات افرادی نیت‌های سوء دارند و باید شناسایی شوند.

نگهبان بیمارستان

وظایف نگهبان بیمارستان

او باید کادر درمان و کارمندان بیمارستان را کاملاً بشناسد تا اجازه ورود به آن‌ ها بدهد و در هر بار ورود از آن‌ ها مدرکی نخواهد و این زمان زیادی را نمی‌خواهد. نگهبان باید ورودی بیمارستان را ببندد و فقط برای ضرورت و زمانی که شخصی با مجوز می‌تواند وارد و خارج شود ورودی را باز کند.

نظارت بر ورود و خروج

او باید بداند که هرکسی نمی‌تواند به داخل بیمارستان بیاید و در ساعات مشخصی فقط اجازه ورود افراد عادی به بیمارستان داده می‌شود. مثلاً فقط ساعت ملاقات بیماران است که ورودی بیمارستان کاملاً باز است و هیچ سخت‌ گیری انجام نمی‌شود و پس از گذشتن زمان ملاقات دوباره باید ورودی بسته شود و تمامی افرادی که داخل شده‌اند به بیرون از بیمارستان هدایت شوند.

همچنین بیماران باید در زمان مشخص درون بیمارستان باشند و اگر یک بیمار اجازه خروج از بیمارستان را نداشته باشد نگهبان نباید این اجازه را به او بدهد. برای بیمارانی که ترخیص می‌شوند هم یک برگه به‌عنوان اجازه خروج داده می‌شود که با نشان‌ دادن آن برگه به نگهبان بیمارستان می‌توانید به‌ راحتی از آنجا خارج شوید.

مراقبت و حفاظت از تجهیزات

به دلیل اینکه بیمارستان دارای تجهیزات و اموال گران قیمتی است باید دقت بالایی داشته باشد تا از دزدی و ازبین‌ رفتن تجهیزات اقدامات لازم را انجام دهد و افرادی که به داخل بیمارستان راه می‌یابند را زیرنظر داشته باشد. حتی کوچک‌ترین تجهیزاتی که در بیمارستان‌ ها وجود دارند هم از نظر قیمتی باارزش هستند و گاهی سلامت افراد به دلیل بی‌کفایتی نگهبانان به خطر می‌افتد و باید در هنگام خروج افراد مواظب باشند هیچ خلافی از طرف افراد صورت نگیرد و اگر بیمارستان هرگونه راه خروجی و حتی اضطراری هم داشته باشد باید از آن مراقبت شود.

حراست بیمارستان

نگهبان بیمارستان باید چه خصوصیات رفتاری داشته باشد؟

بیمارستان نیاز به یک نگهبان خوش‌ اخلاق و با حسن‌ نیت دارد. سابقه نگهبان امری بسیار ضروری است و نباید هیچ نوع سوء سابقه‌ای داشته باشد. نگهبان بیمارستان باید یک فرد بسیار دقیق و منظم باشد که در ساعت‌ های مشخص و شیفت‌ های مشخص به سر کار خود بیاید و تغییر شیفت‌ ها در زمان خودش انجام شوند.

یک نگهبان با برخورد خوب خود می‌تواند روحیه کادر بیمارستان را افزایش دهد و اگر آدم بداخلاقی باشد باعث ازبین‌ رفتن نشاط کادر درمان از همان ابتدای ورود به بیمارستان می‌شود و حتماً باید از خصوصیات اخلاقی خوبی بهره‌مند باشد. نگهبانان باید در ساعت کاری خود لباس مربوط به نگهبانی را بپوشند و در کانکس به دوربین‌های بیمارستان هم دقت داشته باشند تا عبور و مرور به طور کامل چک شود و هیچ شخصی به شکل غیرقانونی و غیرمجاز وارد بیمارستان نشود.

نگهبان باید بداند چگونه با مردم برخورد کند تا با شرایط روحی بسیار بدی که یک بیمار در بیمارستان دارد راهنمایی‌ های لازم را به او بدهد و باید محیط بیمارستان را کاملاً بشناسد و بداند که هر مکان برای چه کاری است.

نگهبان بیمارستان
نگهبان بیمارستان

شرایط استخدام نگهبان بیمارستان

نگهبان بیمارستان نیاز به مدرک تحصیلی خاصی ندارد و فقط باید شخصی باشد که بتواند از بیمارستان و بیماران آن مراقبت کند و برای حفظ و امنیت بیمارستان تلاش کند. البته اگر مدرک تحصیلی داشته باشد کار برای او آسان‌ تر است اما در بسیاری از بیمارستان‌ ها سخت‌ گیری زیادی درباره مدرک نگهبانان انجام نمی‌شود.

برای نگهبانی و مراقبت اصولاً از افرادی که سن بالایی ندارند استفاده می‌شود تا توانایی کار کردن داشته باشند و در شیفت‌ های سخت مانند شب‌ کاری توانایی بیدار ماندن داشته باشند. این افراد باید بتوانند دوربین‌ های مختلف را چک کنند و در یک زمان حواسشان هم به بیرون و هم داخل بیمارستان باشد.

 افراد نگهبان باید اعتیادی به مواد مخدر نداشته باشند و هیچ‌گونه سابقه‌ای در گذشته آن‌ها نباشد تا برای استخدام آن‌ها اقدام شود.

یک نگهبان باسابقه شرایط بهتری برای استخدام دارد و نسبت به فرد بی‌ تجربه شانس بیشتری برای استخدام پیدا می‌کند و سختی کار نگهبانی نسبت به مشاغل دیگر زیاد نیست اما دقت بالایی می‌خواهد.

شخص نگهبان باید متعهد به کار خود باشد و نسبت به تعهداتی که روز اول اعلام کرده و پای آن را امضا کرده، دغدغه داشته باشد و وظیفه خود را به‌ درستی انجام دهد. فضای بیمارستان به‌گونه‌ای است که هر آدمی با هر شرایطی ممکن است در آن حضور یابد و اینکه نگهبان بتواند با اخلاق و منش‌ های متفاوت ارتباط کلامی برقرار کند بسیار مهم است.

نگهبان بیمارستان

تامین نیروی نگهبان بیمارستان

موسسه حفاظتی و مراقبتی حامی نظم امنیت گستر یکی از بهترین مؤسسه‌ ها در کشور است که برای حفظ و مراقبت از بسیاری از ارگان‌ها و ایجاد امنیت در مکان‌ های مختلف از افراد زیادی استفاده می‌کند و یک بیمارستان می‌تواند برای استخدام نگهبان خود از طریق شرکت ما اقدام کند و شرکت ما بهترین افراد را معرفی می‌کند.

شرایطی که  مجموعه ما برای استخدام نگهبان در نظر می‌گیرد دشوار است و هر فردی را استخدام نمی‌کنیم به همین دلیل به شما تضمین می‌دهیم که اگر از طریق این مرکز نگهبان خود را انتخاب کنید می‌توانید از امنیت بیمارستان مطمئن باشید.

ما با آموزش‌ های لازمی که به کادر خود می‌دهیم توانایی‌ های آن‌ ها را افزایش می‌دهیم و هر فردی را برای کاری که در حد اوست انتخاب می‌کنیم و توانایی‌ های جسمی و روحی تمامی افراد برای کارهای مختلف از جمله نگهبانی بررسی می‌شود و باید در صحت و سلامت کامل باشند.

موسسه حفاظتی و مراقبتی حامی نظم امنیت گستر علاوه بر نگهبان بیمارستان اقدام به تامین نیروی آموزش دیده و کاربلد برای نگهبان حمل پول،نگهبان محله و نگهبان مجتمع نیز مینماید.

سوالات متداول

  • به چه شخصی نگهبان بیمارستان میگویند؟

به فردی که در ورودی بیمارستان مستقر میشود و عبور و مرور افراد را کنترل مینماید نگهبان بیمارستان میگویند. این فرد باید با نظارت قوی امنیت آن بیمارستان را حفظ نماید.

  • وظیفه نگهبان بیمارستان چیست؟

از وظایف اصلی نگهبان بیمارستان، شناخت کادر و پرسنل بیمارستان می باشد تا بتواند به درستی وظیفه خودرا در قبال عبور و مرور انجام دهد و از ورود افراد متفرقه به بخش های ویژه خودداری نماید.

  • ویژگی های یک نگهبان بیمارستان چیست؟

خوش برخوردی، داشتن دقت بالا، داشتن نظم کاری، دارای حواس جمع، عدم سوئ پیشینه و… از جمله ویژگی های یک نگهبان بیمارستان می باشد.