با توجه‌ به رشد صعودی افزایش جمعیت و زندگی شهری و ساختن ساختمان‌ های بزرگ و مراکز مختلف و ایجاد مشکلات متعدد برای ساکنان وجود نگهبان محله بسیار ضروری است.

در مراکز و مجتمع‌ های خلوتی که وجود نیرو های امنیتی و پلیس 110 بسیار کم است و در مکان‌ های دورافتاده ساخت این مکان‌ ها انجام شده است. برای این که بتوان از محیط موردنظر در برابر سرقت و جرائم گوناگون دیگر محافظت کرد از نگهبانان محله یا نگهبانان خصوصی کمک می‌گیرند.

این محافظان با در دست‌ داشتن اختیارات قانونی از سمت مؤسسه انتظامی می‌توانند در اماکن مربوط به خود و به‌ غیراز اماکنی که رده امنیتی دارند فعالیت داشته باشند و خدمت‌ رسانی در زمینه محافظت و نگهبانی را آغاز نمایند.

به‌ طور کلی خدمات این مؤسسات حفاظتی مراقبتی به دو گروه تقسیم می‌شوند.

  • خدمات آموزشی
  • خدمات حفاظتی
نگهبان محله

نگهبان محله

نگهبان محله کیست؟

نگهبان محله به فردی می‌گویند که با رعایت اصول و مقرراتی که برای او وضع شده است از مکان‌ ها و اموال کارفرمایان در زمان و مکان مشخص شده محافظت کند.

نگهبانان محله برای حفاظت از اموال و اماکن که در اختیار آن‌ ها قرار گرفته است آموزش‌ هایی را براساس قرارداد طی می‌کنند و آن‌ ها در برابر تمامی چیز هایی که به این افراد سپرده شده است مسئول هستند، نگهبانان در برابر قانون کار حق‌ الزحمه دریافت می‌نمایند و تمامی حقوق کارگری نیز برای این افراد لحاظ می‌گردد.

نگهبانی و مراقبت کردن از مکان‌ های تجاری، مسکونی و خودرو هایی که در پارکینگ ها قرار دارند تماما وظایف نگهبان محله می‌باشد که برای جلوگیری کردن از دزدیده شدن و آسیب رسیدن باید نگهبان به هر فردی که مشکوک است واکنش نشان دهد و مظنون را به نزدیک‌ ترین پاسگاه یا کلانتری محله معرفی ‌کند یا می‌تواند افراد مشکوک را به گشت‌ های مربوط به محله که از طرف پلیس 110 فعالیت دارند معرفی کرده و از بروز هرگونه حوادث جلوگیری نماید.

این افراد باید برای درامان‌ ماندن از هرگونه خطرات، هوشیاری کامل داشته باشند و هرگونه فعالیت مشکوک را زیرنظر گرفته و با پلیس 110 در میان بگذارند تا از شر مزاحمین و دزدی‌ ها در امان بمانند.

همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه نگهبان مجتمع مراجعه فرمایید.