حفاظت فیزیکی در هر جامعه نیاز است تا مردم یک جامعه بتوانند زندگی آرام‌ تری داشته باشند و ترس از آنها برداشته شود. حفاظت فیزیکی در زمینه امنیتی کشور می‌ تواند با استفاده از روش‌ های کارآمد موجب شود که بسیاری از مردم بتوانند در مکان‌ های مختلف زندگی کنند.

حفاظت فیزیکی توسط ارگان‌ها و اشخاص گوناگون انجام می‌ شود و در یک جامعه می‌ تواند باعث آسوده‌ خاطر شدن مردم آن جامعه گردد. با ما همراه باشید تا توضیحاتی درباره حفاظت فیزیکی برای شما شرح دهیم.

محافظت فیزیکی

حفاظت فیزیکی چیست؟

به کلیه فعالیت‌ هایی که برای وضع مقررات یک جامعه جهت امنیت بیشتر اشخاص و اماکن تأسیساتی در برابر خطرات طبیعی مانند سیل و زلزله و طوفان و یا خطراتی همچون دزدی و ضرب و شتم انجام می‌شود، حفاظت فیزیکی گفته می‌شود.

وظایف نیروهای حفاظتی چیست؟

این نیرو ها در محدوده کاری خود وظیفه دارند که از اشخاص و اموال آنها و خودروها مراقبت زیادی داشته باشند تا امنیت آنها حفظ شود. نیروهای حفاظتی باید اگر فردی را در محدوده شغلی خود به‌صورت مشکوک مشاهده نمودند به ارگان پلیس معرفی کنند.

این افراد باید در محدودیت مأموریت خود گشت‌ زنی را انجام دهند تا از سرقت و خطرهای دیگر جلوگیری شود. نیروهای حفاظتی موظف‌ اند با افراد معتمد محل در ارتباط باشند تا بتواند افراد ناشناس را تشخیص دهند. در صورت نیاز، نیروهای حفاظتی می‌ توانند از معتمدین کمک بگیرند تا آنها را در شناخت اشخاص کمک کنند.

زمانی که نیروهای حفاظتی مشغول به کار هستند باید تمرکز و دقت بالایی داشته باشند. هر شخصی نمی‌تواند در این زمینه شغلی فعالیت کند. اصولاً از اشخاصی با توانمندی بالا و تن سالم استفاده می‌شود تا بتوانند به طور دقیق و متمرکز روی شغل خود تمامی وظایف خود را به‌خوبی انجام دهند.

نیروهای حفاظتی باید بتوانند از سرقت خودروها و اموال جلوگیری کنند و کوچک‌ ترین خطری را پیش‌ بینی کنند. پیش‌ بینی یکی از مهم‌ ترین مهارت‌ هایی است که این اشخاص باید داشته باشند.

برای انجام وظایف حفاظت باید تاحدامکان از قدرت شخصی استفاده کرد. گاهی اوقات این کار با استفاده از ابزارهای مخصوص آنها انجام می‌شود که با استفاده از مجوزهایی که این افراد از سازمان‌های ذی‌ ربط دارند می‌ توانند در زمان مشخص از آنها استفاده کرده و موجب امنیت محل یا مکان مأموریت خود شوند.

حفاظت فیزیکی
حفاظت فیزیکی

هدف از اجرای طرح حفاظت فیزیکی چیست؟

این طرح در بسیاری از نقاط کشور اهمیت بسیار زیادی دارد و از وقوع جرم‌های مختلف جلوگیری می‌کند. با این کار می‌ توان از هزینه‌ های بسیار زیادی که برای امنیت کشور صرف می‌شود جلوگیری کرد و با استفاده از اشخاص مطمئن حفاظت فیزیکی را انجام داد.

امنیت عمومی با استفاده از مشارکت مردمی هم با اجرای طرح حفاظت فیزیکی انجام‌ پذیر شده است. در اجرای طرح حفاظت فیزیکی از فناوری‌ های پیشرفته استفاده شده که موجب آسوده‌ خاطر شدن مردم گردیده است.

در اجرای این طرح از بسیاری از وسایل الکترونیکی برای امنیت بیشتر استفاده می‌شود. اگرچه مأموران حفاظتی می‌ توانند موجب جلوگیری از جرم و سرقت باشند اما ابزارهای الکترونیکی کمک بسیار زیادی برای ارگان‌های حفاظتی محسوب می‌ شوند.

در کشور ما مجتمع و شهرک‌ های زیادی وجود دارند که نیاز به نگهبان دارند. با اجرای این طرح نگهبانانی برای این مکان‌ها در نظر گرفته شده است تا مردم بتوانند به‌ راحتی در محل زندگی خود قرار داشته باشد و نگران هیچگونه خطری نباشد.

نگهبان شهرک می‌ تواند از ورود افراد متفرقه به داخل شهرک جلوگیری کند. در مکان‌ های تجاری زیادی هم استفاده از نگهبان رایج شده است. نگهبان پاساژ برای جلوگیری از سرقت و بی امنی در بسیاری از نقاط کشور یکی از مهم‌ ترین عوامل اجرایی طرح حفاظت فیزیکی محسوب می‌ شود.

محافظت فیزیکی

حفاظت فیزیکی در چه مکان‌هایی بیشتر استفاده می‌شود؟

ورزشگاه‌ هایی که در سراسر کشور وجود دارند برای جلوگیری از نزاع و مشکلات دیگر نیاز به نگهبان دارند. نگهبان ورزشگاه‌ ها اهمیت بسیار زیادی در سراسر کشور دارند به‌ خصوص در زمان برگزاری بازی‌ هایی که در سطح‌‌های مختلفی برگزار می‌شوند حتماً نیاز به نگهبان و حراست است.

در بسیاری از مسابقات بحث و نزاع عادی شده و فقط این مأموران می‌ توانند از این مشکلات جلوگیری کنند و جلوی افراد را بگیرند.

حراست نمایشگاه هم یکی دیگر از روش‌های حفاظت فیزیکی است. یک نمایشگاه باید دارای افرادی باشد تا بتوانند در زمان ایجاد مشکل به کمک مردم بروند و امنیت را برای آن‌ها به وجود آورند.

همانطور که در یک پاساژ ممکن است دزدی اتفاق بیفتد در نمایشگاه این نیاز بیشتر می‌شود و ممکن است غرفه‌ داران هم مشکلاتی با یکدیگر داشته باشند که نیروهای حفاظتی باید آن را برطرف کنند.

دانشگاه‌ ها هم نیاز به حراست دارند. مشاوره حفاظتی می‌تواند کمک کند تا بتوان یک نیروی مناسب را برای هر محل انتخاب کرد و مهارت کافی نسبت به خطرات هر مکان متفاوت است. نیروهای حفاظتی باید صلاحیت داشته باشند تا در هر زمانی به‌ عنوان‌ مثال نیمه‌ شب بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

همچنین در خصوص برقراری امنیت برای افراد و اشخاص مهم نیاز است تا نیروی بادیگارد حرفه ای و آموزش دیده ای حضور داشته باشد تا امنیت را برقرار نماید.

چگونه یک فرد مناسب برای حفاظت فیزیکی انتخاب می‌شود؟

با مشاوره از مؤسسه حفاظتی و مراقبتی حامی نظم امنیت گستر می‌توان به‌ راحتی یک شخص معتمد و مناسب را برای امنیت بیشتر به کار گرفت. در زمان قدیم در بسیاری از نقاط کشور از افراد بلندقد و قدرتمند برای این کار استفاده می‌ کردند.

امروزه مؤسسات زیادی وجود دارند که افرادی را برای این کارآموزش می‌ دهند. می‌توان به‌ راحتی از این مؤسسه‌ ها کمک گرفت تا یک فرد را به شما معرفی کنند.

آیا نگهبانی هم جزو حفاظت فیزیکی است؟

نگهبان مجتمع هم جزو طرح اجرای حفاظت فیزیکی است. یک مجتمع چه تجاری باشد و یا مسکونی، نیاز به امنیت بیشتر دارد. مجتمع‌ های کوچک با استفاده از تعداد کمتری ایمن می‌شوند اما برای مجتمع‌ های بزرگ استفاده از چندین نگهبان مناسب است تا با کمک یکدیگر در مکان‌های مختلف قرار گیرند.

نگهبانی یکی از شغل‌های پردردسر است و باید فرد صلاحیت انجام این کار را داشته باشد. حفاظت فیزیکی برای یک نگهبان زیرشاخه‌ های زیادی دارد و باید بسیاری از مهارت‌ها را آموزش‌ دیده باشد تا بتواند یک نگهبان مناسب باشد.